Saison 8

20 épisodes

(10 h)

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Filtrer

Saison 1

Saison 2

Saison 3

Saison 4

Saison 5

Saison 6

Saison 7

Saison 8

Saison 9

Épisodes

Modifier ma progression
Riigi mehed: Jaan Soots

S8 E1 Riigi mehed: Jaan Soots

Helme valla taluperest pärit Jaan Soots omandas sõjaväelise hariduse Tsaari-Venemaal. Temast sai aga I Eesti Diviisi looja ja kindral, kellel oli suuri teeneid nii Vabadussõjas, Tartu rahuläbirääkimistel kui ka rahuaegse Eesti sõjaväe ülesehitamisel. Viis aastat oli kindral Soots ka Tallinna linnapea.

Première diffusion : 4 septembre 2016

Riigi mehed: Jaan Lattik

S8 E2 Riigi mehed: Jaan Lattik

Kui Jaan Lattik Tartu Ülikooli usuteaduskonna lõpetas, oli aastanumber alles 1908. Temast sai Viljandi Pauluse koguduse õpetaja, kooliõpetaja ja peagi ka kirjanik. Noores Eesti riigis oli ta ka riigikogu liige, haridusminister, välisminister ja diplomaat. Vaimuinimesena oskas ta maailma mõtestada ja oma mõtteid säravalt esitada nii kõnes kui ka kirjas, nii kantslist kui ka riigikogu kõnepuldist.

Première diffusion : 11 septembre 2016

Riigi mehed: Nikolai Reek

S8 E3 Riigi mehed: Nikolai Reek

Kindralleitnant Nikolai Reek oli kaasaegsete mälestuste järgi ambitsioonikas ja auahne mees. Tema veidrustest räägiti naljakaid lugusid. Kindralleitnandil oli aga vaieldamatuid teeneid nii Vabadussõjas kui ka Eesti rahuaegse kaitseväe ülesehitamisel. Temast on järele jäänud hulk sõjateaduslikke kirjatöid.

Première diffusion : 18 septembre 2016

Riigi mehed: Juhan Tõrvand

S8 E4 Riigi mehed: Juhan Tõrvand

Kindralmajor Juhan Tõrvandi elutee oli võitlusterohke ja dramaatiline. Tsaariarmee ohvitserina osales ta I maailmasõjas, hiljem Vene kodusõjas kindral Kornilovi ja Denikini vägedes. Koju Eestisse jõudis ta alles 1920. aastal. Ta oli hinnatud ohvitser, tõusis Kaitsevägede Staabi ülemaks, kuid pidi kogema ka ebaõiglust ja lausa ülekohut.

Première diffusion : 25 septembre 2016

Riigi mehed: Karl Selter

S8 E5 Riigi mehed: Karl Selter

Karl Selter oli sõjaeelse Eesti valitsustegelaste seas üks nooremaid. Ta oli 35-aastane, kui Konstantin Päts ta majandusministriks kutsus. 1938. aastal sai temast aga välisminister ja raskete läbirääkimiste pidaja Molotovi ja Staliniga. Seejärel määrati ta Eesti esindajaks Rahvasteliidu juurde Genfi.

Première diffusion : 2 octobre 2016

Riigi mehed: Karl Ast-Rumor

S8 E6 Riigi mehed: Karl Ast-Rumor

Kirjanik, poliitik, maailmarändur – seda kõike ja enamgi veel jõudis Karl Ast-Rumor oma 85 eluaasta jooksul olla. Vaadetelt sotsiaaldemokraat, iseloomult püsimatu ja tegus. Ta jättis meile lugeda mitmes žanris ilukirjandust, reisikirju ja publitsistlikke kirjutisi Eesti riigi algusaegade poliitilisest elust.

Première diffusion : 9 octobre 2016

Riigi mehed: Friedrich Karl Akel

S8 E7 Riigi mehed: Friedrich Karl Akel

Friedrich Karl Akel jõudis oma eluajal palju korda saata - ta oli noore Eesti Vabariigi väljapaistev diplomaat, minister ja riigivanem. Akel oli esimene eestlane Rahvusvahelises Olümpiakomitees, ta oli ka kirikutegelane, „Estonia” teatrimaja ehituse suurtoetaja, paljude seltside liige, nelja lapse isa. Truuks jäi ta aga oma elukutsele - dr Akel oli silmaarst.

Première diffusion : 16 octobre 2016

Riigi mehed: Aleksander Hellat

S8 E8 Riigi mehed: Aleksander Hellat

Aleksander Hellat on mees Eesti riigi loojate põlvkonnast – tegus, mitmekülgne ja värvikas. Peterburi ülikooli õigusteaduskonna lõpetamise järel töötas ta vandeadvokaadina, korrakaitse juhina, oli siseminister, välisminister ja Eesti saadik mitmes riigis. Elu lõpuaastatel tegutses kohtunikuna, kuni Nõukogude võim ta arreteeris.

Première diffusion : 23 octobre 2016

Riigi mehed: Ernst Põdder

S8 E9 Riigi mehed: Ernst Põdder

Kindral Ernst Põdder oli Vilno sõjakooli kasvandik. Ta võitles Vene tsaariarmee ohvitserina nii Vene-Jaapani sõjas kui ka Esimeses maailmasõjas. Tagasi kodumaale, Eestisse, jõudis ta just õigeks ajaks, et oma sõjamehetarkusega osaleda riigi loomise keerulistes sündmustes. Landesveeri sõja väejuhina, Kaitseliidu alusepanijana ja otsustava tegutsemisega detsembrimässu ajal on ta jäänud ajalukku legendaarse ning koloriitse kujuna.

Première diffusion : 30 octobre 2016

Riigi mehed: Kaarel Robert Pusta

S8 E10 Riigi mehed: Kaarel Robert Pusta

Kaarel Robert Pusta oli Eesti diplomaatia algusaegade suurkuju. Tema enda määratluse järgi algas teekond laia maailma Kehra metsast. Pusta oli Eesti saadik Pariisis, Varssavis, Stockholmis. Saatuse ja Eesti Wabariigi tahtel veetis ta pool aastat ka Vanas Patareis.

Première diffusion : 6 novembre 2016

Riigi mehed: Johannes Orasmaa

S8 E11 Riigi mehed: Johannes Orasmaa

Kindralmajor Johannes Orasmaa (kuni 1935. aastani Roska) oli Eesti Kaitseliidu ülem aastatel 1925–1940. Võidukale Vabadussõjale järgnenud rahuajal vähenes Kaitseliidu tähtsus. 1. dets 1924. aasta mäss oli aga sündmus, mille järel relvastatud rahvaorganisatsioon uue tähenduse sai. Kindral Orasmaa juhtimisel kujunes see tugevaks kaitseüksuseks, kus pideva sõjalise väljaõppe kõrval tegeldi spordi, heategevuse ja noorsookasvatusega.

Première diffusion : 13 novembre 2016

Riigi mehed: Karl Soonpää

S8 E12 Riigi mehed: Karl Soonpää

Karl Soonpää jõudis oma 49 eluaasta jooksul pidada mitut tähtsat riigiametit, sellest 11 aastat oli ta riigikontrolör. Temast jäi maha üksikasjalik päevik Eestile traagilisest ajast - septembrist 1939 kuni juuni 1940.

Première diffusion : 20 novembre 2016

Riigi mehed: Oskar Kallas

S8 E13 Riigi mehed: Oskar Kallas

Kas Oskar Kallas oli rohkem rahvaluuleteadlane või diplomaat? Või mõlemat, aga erinevatel eluperioodidel? Ta oli üks Eesti Rahva Muuseumi, eestikeelse gümnaasiumihariduse ja Eesti diplomaatia alusepanijaid.

Première diffusion : 27 novembre 2016

Riigi mehed: Aleksander Warma

S8 E14 Riigi mehed: Aleksander Warma

Viinistult pärit Aleksander Warma unistas meremehe elust - meresõitjaks ta sai, aga ei jäänud. Suur ajalugu murdis tema ellu sisse rohkem kui ühel korral. Aleksander Warma jõudis olla mitmes riigiametis - kuni juunipöördeni Eesti saadik Helsingis, elu lõpuaastatel aga eksiilvalitsuse peaminister presidendi ülesannetes.

Première diffusion : 4 décembre 2016

Riigi mehed: Herbert Grabbi

S8 E15 Riigi mehed: Herbert Grabbi

Kolonel Herbert Grabbi oli hea sõjaväelise haridusega esinduslik ohvitser. Ta võitles Vabadussõjas, õppis Prantsusmaal kõrgemas sõjakoolis, koolitas Eesti ohvitsere Tondi sõjakoolis ja oli mõnda aega ka selle kooli ülem. 1934. aastal sai temast Konstantin Pätsi käsundusohvitser. Grabbi elu lõppes Norilskis 1942. aastal.

Première diffusion : 11 décembre 2016

Riigi mehed: August Torma

S8 E16 Riigi mehed: August Torma

Kui August Torma sai aastal 1934 Eesti saadikuks Inglismaal, ei teadnud veel keegi, kui ainulaadseks tema missioon kujuneb. Ta on ainus Eesti saadik, kes säilitas oma saadikutiitli ja saatkonnahoone Londonis aastakümneteks pärast Teist maailmasõda ning võimupööret Eestis.

Première diffusion : 18 décembre 2016

Riigi mehed: Johannes Kaiv

S8 E17 Riigi mehed: Johannes Kaiv

1939. aastal sai Johannes Kaivist Eesti Vabariigi peakonsul New Yorgis. Enne oli see juristidiplomiga mees olnud ametnik mitmes ministeeriumis ja mõned aastad ka Eesti aukonsul Austraalias. Maailmasõda ja võimupööre Eestis jätsid Kaivi Eesti Vabariigi seaduslikuks esindajaks USA-sse kuni tema surmani 1965.

Première diffusion : 8 janvier 2017

Riigi mehed: Heinrich Laretei

S8 E18 Riigi mehed: Heinrich Laretei

Eesti sõjaväelane, poliitik ja diplomaat Heinrich Laretei pani oma mälestuste raamatu pealkirjaks „Saatuse mängukanniks”. Saatusel oli mõndagi varuks, aga Lareteis oli piisavalt jõudu, et temaga toime tulla. Saatkonnast ilma jäetud diplomaadina oskas ta paljude kaaspagulaste jaoks olla vaimne ja pisut ka aineline tugi.

Première diffusion : 15 janvier 2017

Riigi mehed: Mihkel Pung

S8 E19 Riigi mehed: Mihkel Pung

Mihkel Pung – advokaat, pangandustegelane ja poliitik – oli omal ajal üks Eesti rikkamaid mehi. Ta pidas elu jooksul ka mitmeid tähtsaid riigiameteid – kuulus nii-öelda eliidi hulka. Ta oli osaline paljudes olulistes protsessides ja tähtsate asjade otsustamise juures.

Première diffusion : 22 janvier 2017

Riigi mehed: Julius Seljamaa

S8 E20 Riigi mehed: Julius Seljamaa

Julius Seljamaa elas, õppis ja töötas Peterburis murrangulistel aastatel – 1914-1918. Ta nägi Venemaa poliitilist muutumist ja mõistis, et Eesti jaoks on parim tee riiklik iseseisvus. Seljamaast sai Eesti Vabariigi tunnustatud diplomaat ja välisminister. Raske haigus viis ta elavate hulgast 1936. aastal.

Première diffusion : 29 janvier 2017